משכנתא לדירה ראשונה - ככה תעשו את זה נכון

משכנתא לדירה ראשונה היא אולי המרגשת ביותר. סוף סוף הגעתם ליעד ואתם עומדים לרכוש דירה בישראל. יחד עם זאת, לקיחת משכנתא מלווה באתגרים ובירוקרטיה הקשורה לרכישת הדירה.

שנצא לדרך?

מהי משכנתא לדירה ראשונה?

משכנתא לדירה היא הלוואה ארוכת טווח (לרוב בין 20-30 שנים) המשמשת כאמצעי למימון רכישת דירה למגורים. בעת נטילת משכנתא לקניית דירה ראשונה, הבנק יתייחס להון העצמי של הלווים ולדירה בתור ערובה כנגד ההלוואה.

למעשה, במידה וחלילה לא תוכלו לעמוד בהחזרים של המשכנתא מכל סיבה שהיא, לבנק יש את הזכות לעקל את הדירה שרכשתם במיטב כספכם ולמכור אותה על מנת לכסות את יתרת ההלוואה שטרם שולמה.

נשמע מפחיד נכון? אל תיבהלו. חשוב לציין שמשכנתא לדירה הראשונה נחשבת להלוואה נוחה ובטוחה בהשוואה לערוצי מימון אחרים. בישראל, מרבית הזוגות יממשו הלוואה זו כפתרון מימון מקובל שיסייע להם ברכישת הדירה הראשונה שלהם למגורים.

משכנתא לדירה ראשונה

כמה הון עצמי צריך לדירה ראשונה?

ברכישת דירה ראשונה המימון המקסימלי שיכול הבנק לתת הוא 75% משווי הנכס עפ"י שמאות או חוזה הרכישה, הנמוך מבניהם. באם השמאי יעריך את שווי הנכס פחות משווי העסקה שבוצעה, תיאלצו להשלים את יתרת ההון העצמי מכיסכם. ההמלצה היא לבצע שמאות עוד בטרם רכישת הדירה.

פריסת התשלומים במשכנתא מתאפשרת עד ל-30 שנים. לאורך חיי המשכנתא קשר ישיר על גובה הריבית. ככל שנפרוס את ההלוואה לתקופה קצרה יותר נשלם ריבית נמוכה יותר.

במסגרת משכנתא בתוכנית "מחיר למשתכן" של משרד האוצר ניתן לקבל מימון של  עד 90% משווי הרכישה מכיוון שחישוב שווי הנכס כולל את הטבת עלות הקרקע ומאחר ומחיר הקרקע ברוב המקרים נמוך ומדובר בעסקה טובה לזוכה. כך לדוגמה: נכס שנרכש ב-1,000,000 ₪, יוערך על ידי השמאי בכ-1,200,000 ₪ ואחוז המימון על ידי הבנק הוא 75% מתוך 1,200,000 ₪ שהם 900,000 ₪ המהווים 90% ממחיר הרכישה.

תנאים לקבלת המשכנתא לדירה

על מנת שהבנק יאשר את המשכנתא, הוא כנראה ירצה מכם את הדברים הבאים :

  • סכום ההכנסה הפנויה לאחר כל ההוצאות גבוהה מסכום ההחזר החודשי ועד 40%.
  • התנהלות תקינה בחשבון העו"ש – ללא פיגורים בתשלומים, צ'קים שחזרו, חובות כאלו ואחרים.
  • היסטוריה נקיה – ללא עיקולים או הגבלות כלשהם במהלך ההיסטוריה בחשבונכם. חשוב לציין כי קיימים מקרים חריגים בהם הבנק יאשר.
  • אישור העברת ההון העצמי לקניית הנכס \ אסמכתא המאשרת את סכום ההון העצמי.
תנאים לקבלת משכנתא לדירה ראשונה

חשיבות ייעוץ משכנתא לדירה הראשונה

הולכים על הדירה? כדאי לכם לבחור יועץ משכנתאות טוב.

כידוע, כיום קיימים המון בנקים, המון סוגי מסלולים ותנאים שמשתנים מדי חודש. בקניית דירה שעלותה יכולה להגיע בקלות לכמה מיליוני שקלים, חשוב לקחת מישהו שיעבוד עבורכם.

יועץ משכנתאות טוב הוא כזה שעובד עבורכם ויכול לחסוך לכם עשרות ומאות אלפי שקלים.

המלצתי היא לא לסגור משכנתא לפני שבדקתם עם יועץ משכנתאות.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו - 050-3223118

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

אורי חבשוש יועץ משכנתאות
אורי חבשוש יועץ משכנתאות
6 Google ביקורות
דור ידיד
דור ידיד
2022-03-03
ממליץ בחום!! אורי הוא מקצוען אמיתי. יש לו את כל הידע והכלים שבזכותם משכנתא זה כבר לא מילה מפחידה בכלל!! תודה לך על הכל ❤️
Netanel Siton
Netanel Siton
2022-03-03
ייעוץ מקצועי ואמין , הכל בכיף ועם חיוך! תודה אורי על חיסכון של מאות אלפי שקלים! בהצלחה!
roi damari
roi damari
2022-03-03
חוויית שירות מדהימה, הכל מלווה בסבלנות לכל אורך הדרך וכמובן שחסכת לנו הרבה כסף💛💛 ממליץ בחום

לא משנה באיזה בנק אתם

שאלות נפוצות

ההבדל הוא הסכומים אותו הבנק מעביר. בעוד שלמשכנתא לדירה 1 הבנק יממן 75% מערך השומה, במשכנתא לדירה 2 הוא יממן לרוב 50% מערך השומה.

על פי לוח שפיצר, פירעון ההלוואה כולל הריבית מחושב מראש ומחולק לתשלומים שווים, כך שגובה ההחזר החודשי נשאר קבוע לאורך כל חיי ההלוואה ולא משתנה.

החוק במדינת ישראל אינו מגביל את גילם של הלווים, אבל עליהם לעמוד בתנאים אחרים כמו הוכחת יכולת פירעון, שלצעירים רבים קשה לעמוד בתנאים אלו.

התמהיל תלוי במגוון רחב של משתנים. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון על מנת לבנות תמהיל שנכון עבורכם.