הקפאת משכנתא – מהי, למי מתאימה והאם היא כדאית עבורנו

הקפאת משכנתא היא למעשה מצב בו הבנק מאפשר לכם לא לשלם את תשלומי המשכנתא למשך תקופה מסויימת. חשוב לדעת כי בחתימה על המשכנתא, החוזה צריך להכיל מידע על אפשרות של הקפאה של המשכנתא ואם לא קיים סעיף שכזה, הבנק יכול לסרב לתת לכם אישור לכך.

כיום, במהלך תשלומי המשכנתא, ניתן לקחת פרק זמן של חודש "חופש" אחת לשנה. בחלק מהבנקים האפשרות הזו תקפה ל – 12 חודשים בלבד במהלך חיי המשכנתא בהם עושים זאת ויש לבדוק את הנושא בעת החתימה על חוזה המשכנתא.

ההקפאה יכולה לקרות משלל מקרים ובהם סיבות רפואיות, פיטורין, חופשת לידה, מצב כלכלי קשה, אירוע משפחתי יקר, גירושין, חופשה משפחתית והרשימה עוד ארוכה.

הקפאה של המשכנתא במקרה של גירושין

הקפאת המשכנתא במקרה של גירושין

היא מבין הסיבות המובילה להקפאת המשכנתא. מצב בו זוג מתגרש עלול לעיתים להגיע לבית המשפט, מלווה בעורכי דין ולעלות לא מעט כסף. מצב זה הוא מצב נפוץ להקפאת המשכנתא. לזוג יש 3 אפשרויות :

  • למכור את הדירה המשותפת ולהתחלק שווה בשווה.
  • אחד מהצדדים קונה מהצד השני את החלק שלו ומתמודד\ת עם המשכנתא לבד.
  • בני הזוג ממשיכים יחד את המשכנתא, מכניסים שוכרים וממשיכים להחזיק בדירה.

הקפאת המשכנתא במקרה של מלחמה

בעת מלחמה, הבנק מציע לבצע הקפאה למשכנתא. בדרך כלל הבנק יאשר הקפאה רק ליישובים מסוימים הנמצאים בחזית קו האש ומאושרים על ידי מדינת ישראל.

במסגרת מלחמת חרבות ברזל הבנק התיר את ההקפאה לכל תושבי הדרום למשך 3 חודשים ואף שילם עבור יישובי העוטף שנפגעו את המשכנתא למספר מספר חודשים נוספים.

בקשה להקפאת המשכנתא

ברוב הבנקים ניתן להגיש בקשה להקפאה. בקשה זו מתבצעת לרוב באמצעות בטופס מקוון דרך האזור האישי באתר האינטרנט של הבנק. כמובן שניתן ליצור קשר טלפונית עם נציגי הבנק על מנת שיעזרו לכם בנושא. יש למלא את הטופס המקוון ולהחזיר לבנק. חלק מהבנקים נותנים אף להגיע פיזית ולמלא את הטופס בסניף.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו - 050-3223118

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

עובד רק עבורכם

הקפאת משכנתא - שאלות נפוצות

בדרך כלל לתקופה של חודש עד שלושה חודשים. לעיתים ניתן לאפשר הקפאה גם לשנה במקרים ובנסיבות המצדיקים זאת.

ישנה עמלת הקפאה המשתנה בין הבנקים על סך של 150 עד 350 שקלים. מעבר לכך, קיים תשלום נוסף עבור ריבית על הריבית שלא שילמתם בחודשי ההקפאה.

נכון להיום ועל פי בנק ישראל, הקפאת המשכנתא לא משפיעה על דירוג האשראי.

קשה לתת על כך תשובה מדויקת מאחר וההחזר החודשי משתנה בהתאם לסוג ההלוואה ותקופת חודשי המשכנתא. כן ניתן לומר שלרוב תהיה עמלה וריבית הכרוכה בביצוע פעולה זו.

במהלך תקופת ההקפאה סיכוי גבוהה כי לא תאושר לקיחת הלוואה חדשה. לכן חשוב לוודא שהקפאת המשכנתא אכן תפתור את הקושי התזרימי הקיים.