גרירת משכנתא לנכס אחר – מה זה בדיוק וכמה זמן זה לוקח

גרירת משכנתא לנכס אחר – עליית ריביות המשכנתא בחודשים האחרונים הביאה לכך שמי שלקח משכנתא לפני כמה שנים מחזיק כיום משכנתא טובה וזולה. מה שיוצר מצב שאם הוא מוכר את הדירה שלו היום, אז קצת חבל לו לוותר על התנאים הקיימים והוא מעוניין לגרור את המשכנתא לדירה החדשה שהוא רוכש. עד לפני כמה שנים אנשים החזיקו משכנתאות במסלולים צמודי מדד עם ריביות גבוהות (4.8% ואפילו יותר) ולכן לא היה טעם לגרירה, היום זה כבר אחרת. מי שרכש לפני כמה שנים (או מחזר לפני כמה שנים), בסבירות גבוהה מחזיק מסלולי משכנתא טובים ולא פעם רואים שממש חבל להיפטר מהם ולכן אנחנו מגיעים לשאלת הגרירה.

תהליך גרירת המשכנתא

בפועל, תהליך הגרירה של המשכנתא דומה מאוד לתהליך לקיחת משכנתא חדשה. התהליך כולל הגשת בקשה ראשונית להלוואה, המצאת חוזה המכירה של הדירה הנוכחית וחוזה הרכישה של הדירה החדשה, הערכת שמאי יחד עם המסמכים הנדרשים, קבלת אישור עקרוני מהבנק ולבסוף – לאחר שהבנק מאשר את הגרירה, הוא מסיר את השעבוד מהדירה שמכרתם ומעביר אותו לדירה שקניתם.

כמה זמן גרירת המשכנתא לוקחת בפועל?

גרירת משכנתא

משך הזמן של הגרירה משתנה בהתאם לסוג הנכס וסוג הגרירה. בדרך כלל התהליך אורך כחודש ימים, אך כמובן קיימים מקרים חריגים בהם התהליך מתעכב ויכול להגיע גם לשנה. משך התהליך מושפע בין השאר מסוג ומאפייני העסקה. לדוגמא : עסקאות של תושבי חוץ או עסקאות של נחלה ובניית עצמית דורשות יותר זמן בהשוואה לעסקה רגילה של רכישת דירה חדשה. אם כבר רכשתם דירה חדשה, התהליך צפוי להיות קצר יותר. במצבים שבהם יש הפרש בין זמן המכירה והקנייה, התהליך קצת מורכב יותר ולכן נדרש יותר זמן לבצעו.

יש מקרים בהם הבנק אף עשוי לסרב לבקשת גרירת המשכנתא. כך למשל אם המשכנתא עולה מעל 75% מערך דירת המגורים, הדבר עלול ליצור בעיה. חשוב שתדעו: סירוב לביצוע הגרירה ע"י הגוף המממן, אין משמעו שאתם לא יכולים לקחת משכנתא חדשה! ניתן לפנות לבנק למשכנתאות ולבקש ללוות משכנתא חדשה גם אם בקשתכם לגרירה סורבה או לפנות ליועץ משכנתאות לבדיקה וטיפול בנושא.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו - 050-3223118

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

אורי חבשוש יועץ משכנתאות
אורי חבשוש יועץ משכנתאות
6 Google ביקורות
דור ידיד
דור ידיד
2022-03-03
ממליץ בחום!! אורי הוא מקצוען אמיתי. יש לו את כל הידע והכלים שבזכותם משכנתא זה כבר לא מילה מפחידה בכלל!! תודה לך על הכל ❤️
Netanel Siton
Netanel Siton
2022-03-03
ייעוץ מקצועי ואמין , הכל בכיף ועם חיוך! תודה אורי על חיסכון של מאות אלפי שקלים! בהצלחה!
roi damari
roi damari
2022-03-03
חוויית שירות מדהימה, הכל מלווה בסבלנות לכל אורך הדרך וכמובן שחסכת לנו הרבה כסף💛💛 ממליץ בחום

לא משנה באיזה בנק אתם

שואלים אותי המון...

מאחר והליך גרירת המשכנתא דומה מאוד ללקיחת משכנתא חדשה, חשוב לקחת יועץ משכנתאות שעובד עבורכם על מנת לייצג את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר. זכרו, ברוב המקרים מדובר בעסקאות של מאות אלפי ומיליוני שקלים לכן חשוב שיעמוד לצידכם יועץ טוב.

גרירת משכנתא היא למעשה העברת ההלוואה מהנכס הקיים לנכס החדש לעומת מחזור משכנתא שבה אנחנו משלמים את ההלוואה הקיימת ולוקחים הלוואה חדשה וטובה יותר.

כיום קיימים מגוון פתרונות המוצעים ע"י הבנקים. הבנקים מציעים מגוון מסלולי פיקדונות גרירה המיועדים בדיוק לסיטואציה זו. כך הכסף נשמר בקרן ולאחר רכישת הדירה ורישום השעבוד על הנכס – הכסף ישוחרר לטובת הנכס החדש.

רוכשי דירה ראשונה זכאים לעיתים לקבל משכנתא לזכאים או מענקים בהטבה ממשלתית דוגמת מחיר למשתכן, מחיר מטרה או מסלולים נוספים. האם אפשר לגרור משכנתא כזו לדירה החדשה? מסתבר שכן.

ניתן לגרור משכנתא שניתנה כסיוע מטעם משרד הבינוי והשיכון לרכישת הדירה הראשונה. חשוב לבדוק שיתרת סכום הסיוע שניתן לגרור ותנאי ההלוואה עשויים להשתנות במעבר מיישוב כזה ואחר. כל זאת בהתאם לקריטריונים שקבע משרד הבינוי והשיכון.

התשובה היא כן. לרוב הסכום משתנה בין הבנקים ונע סביב 500-800 שקלים.

המחיר האמיתי של גרירת המשכנתא נמצא בגרירה שלה לפיקדון. אם אתם לא גוררים משכנתא לפיקדון, לא תצטרכו לשלם את זה. אבל, אם כן, תהיה עמלה נוספת שנעה בין 0.3%-0.5% בהתאם לשווי המשכנתא.